Menu
OpenAccessWeek

„13. Seminarium Open Access”

Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego


Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza na „13. Seminarium Open Access” organizowane w ramach obchodów International Open Access Week 2022 (24-30.10.2022).

Tydzień Otwartej Nauki - Open Access Week (OAW) - jest wydarzeniem globalnym, mającym na celu promocję otwartego dostępu do nauki i edukacji. Uniwersytety, uczelnie, instytuty badawcze, instytucje finansujące naukę, biblioteki i ośrodki analityczne wykorzystują ten czas do pozyskiwania wsparcia dla idei OA oraz podejmowania debat o ekonomicznych korzyściach z zastosowania nowych modeli organizacyjnych i biznesowych, które poszerzałyby zakres dostępu do wyników badań czy edukacji wyższej.

Od ponad dziesięciu lat upowszechniamy zagadnienia związane z otwartą nauką w Uniwersytecie Łódzkim. Co roku organizujemy Seminarium Open Access, podczas którego dyskutujemy o bieżących problemach związanych z wprowadzaniem otwartości w działaniach uczelni.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 24-30.10.2022 r. pod hasłem
Otwartość dla sprawiedliwości klimatycznej

Patroni

Seminarium Open Access

Open Access Week 2022


W tym roku Biblioteka UŁ zaprasza na prezentacje i szkolenia online adresowane do pracowników, doktorantów i studentów UŁ, ale także do uczniów liceum i nauczycieli zainteresowanych tematem spotkań.
Spotkania w przestrzeni wirtualnej skoncentrują się na różnych formach otwartości nauki – od narzędzi umożliwiających każdemu obywatelowi uczestniczenie w badaniach naukowych, przez otwarte publikowanie i narzędzia analityczne, po inne sposoby dzielenia się nauką ze światem poza murami uniwersytetu.
Poniżej szczegółowe informacje o spotkaniach i linki do rejestracji.
Grupy uczniów LO zainteresowane udziałem w spotkaniach prosimy o kontakt e-mailowy: openaccess@lib.uni.lodz.pl

Zapraszamy!Rejestracja - Warsztaty

MammalNet - i Ty możesz zostać naukowcem!

MammalNet Logo

MammalNet jest europejskim projektem nauki obywatelskiej, angażującym wszystkich zainteresowanych w działania związane z ochroną dzikiej przyrody w Europie. Projekt oferuje darmowe aplikacje (do pobrania na telefon lub działające online), które pozwalają każdemu (zarówno naukowcom, jak i amatorom) uczestniczyć w gromadzeniu danych na temat ssaków. Projekt jest finansowany przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Więcej o projekcie: strona projektu, film

prowadzący  

dr Joanna Stojak (Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży oraz Instytut Genetyki i Biotechnologii Zwierząt PAN w Jastrzębcu)


data: 25.10.2022   godz.: 9:00 - 10:00   

Warsztaty przeznaczone dla studentów, uczniów i nauczycieli

Zapisy:Otwartość nauki, promocja i popularyzacja – zmienne punkty widzenia, realne potrzeby

Co tak naprawdę daje nam publikowane w formule open access? Na to pytanie odpowie naukowiec i popularyzator nauki – prof. Krzysztof Pabis. Bazując na własnym doświadczeniu, opowie o wykorzystaniu otwartych baz danych do badań zmian klimatycznych w oceanach i wspólnie z uczestnikami spotkania zastanowi się nad znaczeniem otwartości w popularyzacji badań naukowych. Jakie narzędzia możemy wykorzystać, by udostępnić i uatrakcyjnić naukę? Czy trudno jest wydać książkę w formacie open access? Książki, artykuły, YouTube, podcasty, referaty, lekcje, gry planszowe – nauka otwiera się dziś na wiele możliwości.


prowadzący  

dr hab. Krzysztof Pabis, prof. UŁ (Uniwersytet Łódzki, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Katedra Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii)


data: 27.10.2022   godz.: 10:00 - 10:45   

Warsztaty przeznaczone dla pracowników, doktorantów i studentów UŁ.

Zapisy:Możliwości narzędzi analitycznych w kontekście zrównoważonego rozwoju (SDGs)

Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 zawierająca Cele została przyjęta przez wszystkie 193 państwa członkowskie ONZ. W państwach członkowskich różne organizacje monitorują tę kwestię, specjalnie powołane agendy rządowe lub krajowe urzędy statystyczne. Ale czy nie zastanawiasz się jak Ty jako naukowiec lub twoja instytucja partycypujecie w globalnych wyzwaniach? Może słyszałeś o jakiś innych możliwościach finansowania badań powiązanych z SDG i chciałbyś sprawdzić czyje publikacje tam się pojawiają? Nasze webinarium to dobre miejsce na postawienie pierwszego kroku w kierunku analizy SDG z perspektywy bibliometrycznej. Podczas spotkania poruszymy następujące tematy się:
- Gdzie szukać informacji odnośnie SDG
- SDG, a publikacje, cytowania i wskaźniki
- Wstęp do analizy - czy moje publikacje wpisują się w SDG?
- Jak może mi w tym pomóc SciVal i Scopus

Więcej o Priorytetach SDGs dla Polski


prowadzący  

Bartłomiej Więckowski (Elsevier)


data: 27.10.2022   godz.: 10:45-11:30   

Warsztaty przeznaczone dla pracowników, doktorantów i studentów UŁ.

Zapisy:


Otwarte dane badawcze a globalne wyzwania

W świetle takich wyzwań, jak globalne zmiany klimatyczne czy pandemia, otwarta nauka stała się sprzymierzeńcem w poszukiwaniu globalnych i lokalnych rozwiązań, i jak nigdy dotąd nie była tak potrzebna i oczekiwana. Rzetelność i wiarygodność naukowa, transparentność procesu badawczego oraz równy dostęp do zasobów naukowych motywują europejskich decydentów i agencje finansujące badania do wdrażania polityk zmierzających do globalnej transformacji nauki w otwartą naukę.

Proponowana prezentacja będzie poświęcona zagadnieniu otwartych danych badawczych w kontekście wdrażania Polityki Otwartego Dostępu Narodowego Centrum Nauki. W czasie spotkania odpowiem na pytanie w jaki sposób naukowcy i instytucje badawcze mogą uczestniczyć w procesie otwierana danych badawczych w świetle krajowych i europejskich regulacji.


prowadzący  

Natalia Galica (Narodowe Centrum Nauki)


data: 28.10.2022   godz.: 12:00-12:45   

Warsztaty przeznaczone dla pracowników, doktorantów i studentów UŁ.

Zapisy:

Kontakt

Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego
ul. Jana Matejki 32/38
90-237 Łódź

Wyślij wiadomość: